fbpx

Stosowane od ponad 20 lat, zabiegi z użyciem toksyny botulinowej typu A, dziś, należą do wiodących z zakresu medycyny i kosmetologii estetycznej, doraźnych środków likwidacji najtrudniejszych, mimicznych zmarszczek twarzy oraz redukcji nadmiernej potliwości. Te dwa odrębne problemy, łączy wspólne rozwiązanie: blokada skurczu mięśni.


Toksyna botulinowa Azzalure® , Botox®, Dysport®


Producentem medykamentów opierających swoje działanie na toksynie botulinowej, jest amerykańska korporacja Allergan.
Allergan Inc. to wszechstronna firma medyczna, oferująca nowatorskie rozwiązania i najwyższą jakość preparatówz zakresu, między innymi, medycyny estetycznej. Ponad sześćdziesięcioletnie doświadczenie firmy umożliwiło zdobycie uznania zarówno wśród konsumentów jak i personelu medycznego z zakresu wielu dziedzin lekarskich. Nazwy handlowe Botox®Dysport® dotyczą zróżnicowanych (w sensie fizykochemicznym) preparatów, których główną substancją czynną jest toksyna botulinowa typu A. Mechanizm ich działania jest jednakowy. Odmienne formy pozwalają udoskonalać efekty zabiegów w szerokiej gamie możliwości, które stwarza ten fizjologicznie czynny środek.

Blokada skurczu mięśni indukowana działaniem botuliny
Toksyna botulinowa (botulina, botulinotoksyna, BTA) – zrewolucjonizowała nieoperacyjne usuwanie zmarszczek. W przypadku zmarszczek mimicznych jako jedyna z dostępnych metod likwiduje przyczynę ich powstawania. Mechanizm jej działania polega na selektywnym rozluźnieniu ostrzykniętych mięśni mimicznych twarzy i w efekcie, do wygładzeniu zmarszczek. Po podaniu botuliny, na poziomie komórkowym obserwuje się fragmentację białek wydzielających neuroprzekaźniki (acetylocholinę), przewodnictwo nerwowo – mięśniowe jest więc czasowo zablokowane. Miejscowe działanie botulinotoksyny, w przypadku likwidacji zmarszczek, dotyczy mięśni których kurczliwość kształtuje dane linie.

Powstawanie tego typu wgłębień, jest nie tyle związanie z procesem starzenia, co z intensywnością funkcji wyrażeniowej ciała. Osoby charakteryzujące się żywą mimiką twarzy dosłownie “zaginają” skórę w miejscu napinania mięśni w ekspresyjnej formie wyrażania emocji. Dzień po dniu praca skóry wywołuje odkształcenia, dlatego też tego typu zmarszczki spotyka się już u młodych ludzi.

W przypadku walki z nadmierną potliwością, wpływ botuliny pożądany jest na szerszym obszarze. Gruczoły potowe otacza gęsty splot nerwów. Blokada neuroprzekaźników (acetylocholiny) poprzez miejscowe zastosowanie toksyny botulinowej blokuje ich funkcje. Preparat wprowadza się na całej powierzchni nadmiernie działających gruczołów.

Botox® działa jedynie w miejscu podania – dawki medykamentu nie sumują się w organizmie.

W obu przypadkach Botox® jest najlepszym rozwiązaniem pod względem miary efektów do kosztów.

Zabieg przy użyciu preparatu Botox® nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wyłącza z obowiązków życia codziennego. Preparat wstrzykuje się w okolicę zmarszczek bardzo cienką igłą. Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia, a ślady po wstrzyknięciach szybko stają się niewidoczne. Dawka preparatu podawana podczas jednego zabiegu jest kilka razy mniejsza do tych używanych w neurologii czy okulistyce. Zapewnia to pacjentowi całkowite bezpieczeństwo. Brak inwazyjności tego zabiegu to udogodnienie warunkujące zadowolenie pacjentów, którzy cenią szybkie efekty i nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na wyłączający z życia okres rekonwalescencji.

Dla kogo przeznaczone są zabiegi
Wskazaniem do zabiegów z użyciem toksyny botulinowej w przypadku zabiegów z zakresu anti – aging są zmarszczki mimiczne między brwiami (“lwia zmarszczka”, okolica gładzizny czoła), poza wskazaniami ostrzykuje się rownież zmarszczki poprzeczne czoła, wokół oczu (“kurze łapki”),  wokół ust, policzków na brodzie oraz szyi. W specyficznych przypadkach dale dobre efekty przy ostrzykiwaniu dekoltu.
W leczeniu nadpotliwości stosowany jest w rejonie pach.

Efekt
Efekty zastosowania botuliny uwidaczniają się po 72 godzinach od zabiegu a klinicznie najsilniejsza reakcja następuje po około dwóch tygodniach. Zmarszczki wygładzają się, twarz wygląda na młodszą i wypoczętą. Rozluźnienie “uporczywie kurczliwych” mięśni wpływa pozytywnie na aparycję. Nie należy się obawiać, że unieruchomienie jednego mięśnia uczyni z twarzy amimetyczną maskę. Emocje angażują całe ich zespoły. Działanie przeciwzamarszczkowe zależy od poddawanych iniekcji miejsc oraz wieku pacjenta. Należy pamiętać, że zmarszczki mimiczne są odkształceniem skóry wynikającym z pracy mięśni a więc nawet po ich rozluźnieniu przez jakiś czas linie, choć płytsze, będą widoczne. Zależność wiekowa oznacza, że w przypadku młodych, elastycznych skór zanik niedoskonałości następuje szybko, jednak z wiekiem bruzdy są głębsze, bardziej trwałe a więc tym samym, uzyskuje się adekwatnie słabszy efekt. Zależność miejsca każe nawiązać do specyfiki okolicy międzybrwiowej. Silne pobudzanie mięśni w tej części nieżadko wywołuje ich przerost,  potrzebują więc relatywnie dłuższego okresu spoczynku. Długotrwałe rozluźnianie mięśni działa na wygląd bruzd nawet głęboko zarysowanych i o ile nie są wynikiem jakiegoś ubytku, z czasem ulegać będą stopniowemu wygładzeniu.

Terapeutyczne działanie toksyny botulinowej nie jest trwałe. Kurczliwość mięśni stopniowo powraca. Okres działania przyjmuje się na około 4 – 5 miesięcy. Zabiegi te można powtarzać.
Korzyści dla wyglądu w przypadku botuliny są długofalowe również w przypadku zaprzestania jej użycia. Pozostający w kilkumiesięcznym spoczynku mięsień nie wpływa w tym czasie pogłębiająco na bruzdę. Proces kształtowania linii po ustąpieniu działania preparatu rozpoczyna się więc na nowo.

Efekt terapeutyczny w przypadku redukcji potliwości utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy w dołach pachowych. Nadmierna potliwość jest subiektywnym odczuciem ponieważ nie ma ustalonych norm dotyczących prawidłowej ilości wydzielania potu. Jednoznacznie należy jednak stwierdzić, że TBA skutecznie rozwiązuje problem intensywnej potliwości. Zabiegi można powtarzać w określonych przedziałach czasowych, średnio 2 – 3 razy w roku.

Główne zalety preparatu Botox®
Najwyższa skuteczność
Nieinwazyjność zabiegu, w tym samym dniu można powrócić do codziennych obowiązków
Długofalowe korzyści

Zabieg można łączyć z innymi metodami dla uzyskania pełniejszych efektów odmładzania.


Przeciwwskazania
Zespół Lamberta-Eatona,
stwardnienie zanikowe boczne,
antybiotyki z grupy aminoglikozydów (np gentamycyna, streptomycyna, kanamycyna),
myasthenia gratis,
sukcynylocholina, pankuronium, tubokuraryna, Salamina, chlorochina, D-penicylamina, hydroksychlorichina, cyklosporyna, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna,
ciąża i okres karmienia piersią,
nadwrażliwość na składniki preparatu,
zaburzenia krzepnięcia oraz stosowanie antykoagulantów i leków przeciwpłytkowych (m.in. aspiryna, heparyna, warfaryna, wit. E)UWAGA: Zatajenie informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, etc. może skutkować nieodpowiednio dobraną terapią i negatywnie wpłynąć na jego stan. Należy informować  też o wszystkich przebytych zabiegach medycyny estetycznej.


Zabieg

Odpowiednio dobrany preparat botulinowy wstrzykiwany jest śródskórnie w niewielkich objętościowo dawkach. Czynność powtarzana jest kilkukrotnie, punktowo w odstępach mniej więcej jednego centymetra. Zabieg w zależności od obstrzykiwanych miejsc zajmuje od kilku do kilkudziesięciu minut.

Czasem, w leczeniu tego samego obszaru, można powtórzyć wstrzyknięcie po kilku tygodniach, lecz w dużo mniejsze dawce, np. w korekcji asymetrii jawnej lub ujawnionej w wyniku kuracji.

Asymetria w wyniku kuracji – najczęściej ujawnia się przy sporej asymetrii symptomatycznej budowy tkankowej twarzy. Należy przyjąć, że asymetria występuje w każdym przypadku, jako że żaden człowiek nie jest idealnie symetryczny (nierównomiernie rozbudowane lub rozmieszczone mięśnie, ubytki lub przerosty tkanek), co może uwidocznić się po wprowadzeniu mięśni w spoczynek.

Częstotliwość występowania bólu
Skóra nakłuwana jest płytko, bardzo cienką igłą a wprowadzane dawki są niewielkie, więc iniekcje nie należą do bolesnych. Odczucie może być intensywniejsze w miejscach wysoce wrażliwych np. wokół oczu, lub w przypadku konieczności wykonania większej ilości zastrzyków (większy obszar skóry) przy leczeniu nadpotliwości. Pacjenci opisują odczucia związane z zabiegiem jako mniej bolesne niż w przypadku np. epilacji laserowej czy ogólnie, depilacji.
 

Po zabiegu

Reakcje skóry
Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscach iniekcji może być punktowo zaczerwieniona lub odrobinę obrzmiała, w miejscach wkłucia mogą pojawiać sie również niewielkie zasinienia. Możliwe jest też napięcie lub ściągnięcie skóry.


Dbałość o skórę po zabiegu – uwagi i zalecenia
Wskazania pozabiegowe są indywidualnie dobierane oraz omawiane jeszcze przed zabiegiem. Poniższe wskazania są zatem  zaleceniami ogólnymi.

Nie masować miejsc iniekcji
W ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np. przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu),
W miarę możliwości unikać spożycia alkoholu i palenia tytoniu przez 24h po zabiegu
Należy unikać różnicy ciśnień (latanie samolotem, nurkowanie) przez 24h po zabiegu,
Powinno się unikać leków antykoagulacyjnych (np. Aspiryna) kilka dni przed i po zabiegu.

Możliwe efekty uboczne i postępowanie
Preparat zalicza się do grupy czynnych fizjologicznie, jest wprowadzany do ustroju, nie odnotowano jednak oddziaływania ogólnoustrojowego po podaniu Toksyny Botulinowej typu A. Literatura nigdy nie wykazała przypadku alergii na Botulinę typu A. Botulina typu A dzia ła wyłącznie na mięśnie. Nie istnieje mozliwość porażenia nerwu twarzowego.

Mogą jednak wystąpić niechciane efekty wynikajace z prawidłowej czynności Botuliny. Sytuacje wynikają z działania Botuliny poza zaplanowaną częścią włukien mięśniowych. Przykładowo: opadanie powiek górnych – w w rzypadku zastosowania botuliny w okolicach pomiędzy brwiami “gładzizna”. Sytuacja ta może zdaża się u klientów, których kość okolicy oczodołów jest porowata przez co preparat nasiękając, oddziaływuje na fragmenty włukien mięśnia okrężnego oka.  Może pojawić się również wtedy, gdy  ostrzyknięcie linii czoła zostało połączone z innym zabiegiem estetycznym np. korekcją powiek górnych lub przeszczepem włosów, które to zabiegi związane są ze znacznym obrzękiem okolic czołowych. zaczerwienienie skóry lub innych osobniczych skłonności, np. zwiększonego unaczynienia skóry bądź używanych leków. Sytuacje te nie są nigdy groźne. Mała dawka nasiękowa skutkuje odpowiednio krótszym czasem wyłaczenia włukien mięśnia. Przykładowo w przypadku opadania powiek górnych jest to około 3 tygodni.